تبلیغات
اهل کبریا

اهل کبریا
وبلاگ مشاوره خانواده
نویسندگان
نظر سنجی
کدامیک از موضوعات مورد پسند واقع شد؟
3. خلاء عاطفی در خانواده
نقصان محبت و عدم توجه والدین به نیازهای عاطفی فرزندان، راه را برای نفوذ انحرافات و گرایش‌های نامطلوب هموار می‌نماید و نوجوانان را آسیب‌پذیر می‌كند.(3)
روان‌شناسان معتقدند كه رایج‌ترین علت انحرافات جنسی، نقصان محبّت است.(4) كودك چون از والدین و دیگران مأیوس و دلسرد شد، به خودش می‌گراید، به طوری كه تمام توجه وی به لذت جسمانی از خود متمركز گردیده و میل شدیدی برای احساس این لذت برایش حاصل می‌شود.

4. تنبیه و بدرفتاری والدین
 از عوامل دیگری كه به طور مؤثر در گرایش به انحرافات نوجوانان نقش دارد، تنبیهات بدنی است كه بر كودكان و نوجوانان اعمال می‌شود.(5) یكی از صاحب نظران در این زمینه می‌نویسد: «تنبیه بدنی سخت، زیان‌های جسمی، جنسی و روحی فراوان بدنبال دارد. به سهولت ممكن است كودكان را به «سادیسم» یعنی جنون آزار و خون‌آشامی یا «مازوشیسم» یعنی تمایل به برده‌صفتی و رنجبری گرداند. بسیاری از كسانی كه در بزرگسالی دچار ناشادكامی‌ها و انحرافات جنسی شده‌اند، تنها در اثر كتك‌هایی بوده است كه در كودكی از والدین خورده‌اند».(6) تبیین رابطة تنبیه از سوی والدین با انحرافات جنسی فرزندان این است كه، اعمال و تكرار تنبیه بدنی به رابطه قهرآمیز، بین والدین و كودك یا نوجوان منجر می‌شود و این امر آنها را از یكدیگر دور و دورتر می‌كند. گسستن روابط عاطفی، نوجوان را در انزوا قرار می‌دهد و انزوا بستر مساعدی برای رشد میكرب‌های انحرافات اخلاقی از جمله انحرافات جنسی است.


5. عدم رعایت موازین اخلاقی در خانواده
رعایت موازین اخلاقی در روابط بین والدین به ویژه رابطه زناشویی به عنوان عامل زیربنایی مورد توجه رهبران دینی واقع شده است. در روایتی از رسول خدا ـ صلی اللّه علیه و آله ـ آمده است كه باید والدین از انجام آمیزش و روابط جنسی با یكدیگر در جایی كه كودك خردسالی به خواب رفته است، پرهیز نمایند.(7) چرا كه فرزند متوجه والدین در این حالت می‌شود و مستعد گرایش به مسایل انحراف‌آمیز جنسی می‌گردد. و یا در قرآن كریم درباره اجازه گرفتن فرزندان از والدین برای ورود به اتاق آنان در سه نوبت تأكید شده است(8) و می‌توان گفت كه تلویحاً جدا نمودن محل خواب والدین از محل خواب فرزندان مورد تأكید قرار گرفته است كه این موضوع به جهت حفظ سلامت جنسی فرزندان، بسیار ضروری به نظر می رسد. اگر كه والدین این نكات تربیتی را رعایت نكنند، پیامدهای خطرناك و جبران ناپذیری را بر رفتارهای فرزندان به ویژه انحرافات جنسی آنان، شاهد خواهند بود.
در تحقیقی كه بر اساس چهارصد نامه ارسالی از نوجوانان و جوانان به برنامه آینده‌سازان رادیو، انجام گرفته علت اصلی انحرافات جنسی در جوانان و نوجوانان را در جریان قرار گرفتن مسائل و روابط جنسی والدین و یا مشاهده این عمل گزارش شده است.(9)--------------------------------------------------------------------------------

پاورقی:

1. به نقل از: شرفی، محمدرضا. دنیای نوجوان، تربیت، چاپ چهارم، 1376، ص 218.
2. نوید، مهدی. فرهنگ و مقاومت فرهنگی. انتشارات فلق، چاپ پنجم، 1374.
3. صافی، احمد. خانوادة متعادل، انجمن اولیأ و مربیان، چاپ دوم، 1374.
4. فیلد، هاد. روان‌شناسی كودك و بالغ، ترجمة مشفق همدانی، انتشارات صفی علیشاه، چاپ اول، 1365، ص 326 و 327.
5. احمدی، احمد. روان‌شناسی نوجوانان و جوانان، انتشارات مشعل، 1368.
6. صاحب الزمانی، ناصرالدین. راز كرشمه‌ها. مطبوعاتی عطایی، ص 227، بی‌تا.
7. حر عاملی، وسایل الشیعه، ج14.
8. نور: 59.
9. رحیمی‌نژاد، عباس. به نقل از، محمدرضا شرفی، دنیای نوجوان. تربیت، چهارم، 1376، ص 192.طبقه بندی: مسائل جنسی، آسیب شناسی خانواده،
برچسب ها: انحرافات جنسی، خلاء عاطفی در خانواده، نبیه و بدرفتاری والدین، رابطه زناشویی، روابط جنسی،
[ پنجشنبه 13 بهمن 1390 ] [ 07:00 ب.ظ ] [ اهل کبریا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک