تبلیغات
اهل کبریا

اهل کبریا
وبلاگ مشاوره خانواده
نویسندگان
نظر سنجی
کدامیک از موضوعات مورد پسند واقع شد؟

عامل مهمی كه زن و مرد را به هم نزدیك میسازد و زندگی مشترك و پیوند آن دو را فراهم می سازد، غریزة جنسی است. مرد نیاز جنسی زن را تأمین میكند و متقابلاً زن هم نیاز جنسی مرد را برطرف میسازد و این نیاز متقابل، تا حدود زیادی، پیوند دائمی یا طولانی آن دو را سبب میشود. تأمین این نیاز متقابل است.(1)
بسیاری از كشاكشها و شاید غالب خانه گریزیها، سردیها و بی تفاوتی های خانوادگی ناشی از عدم حسن تأمین و ارضای این نیاز طبیعی و غریزی میباشد گاه برخی از ناتوانیها و یا خودكامگی مردان و سرد مزاجیها و یا بیرغبتیهای زنان از اساسی ترین موانع حسن تأمین این نیاز طبیعی است. همسران در روابط زناشویی خود، باید به این جاذبة پرقوت به نحو مطلوب و مؤثر معنا ببخشند و زمینة تأثیرگذاری هر گونه محركهای بیرونی و آسیب پذیریها را از بین ببرند.(2)
از آنجا كه ارضای صحیح غریزة جنسی نقش اساسی در آرامش روان و تداوم خانواده و روابط سالم بین زوجین دارد در تعالیم اسلام هم به اصل ارضای غریزة جنسی و هم به كیفیت و شرایط آن توجه خاصی كرده است و به دور از هر گونه افراط و تفریط به این مسئله پرداخته است.

نیاز جنسی نیازی است طبیعی در همه انسانها و فواید و آرامشی كه در تأمین آن نیاز قرار دارد مربوط به همه انسانها است بنابراین فرقی بین عوام و خواص وجود ندارد. تنها تفاوت میان افراد در هدفدار و جهتمند بودن استفاده از این غریزه است. برخلاف برخی از مكاتب و یا مسالك و مذاهب، روابط مشروع زناشویی و اعمالی كه باعث لذت سالم و كامل میشود نه تنها در اسلام امری مكروه و ناپسند نیست، بلكه عملی است مستحب و چه بسا مقدس، و رعایت آن از حقوق زنان و شوهران نسبت به یكدیگر است.
عثمان بن مظعون، برادر رضاعی پیامبر بود. همسرش نزد رسول الله ـ صلّی الله علیه و آله ـ آمد و از او چنین شكوه نمود: عثمان روزها در روزه و سرگرم عبادت است. او فرصت ندارد به من برسد. پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ پس از شنیدن این سخن مسلمین را در مسجد گرد آورد و فرمود: خداوند مرا به رهبانیت دنیا مبعوث نفرموده، من به دین سهل و آسانی برانگیخته شده ام، دینی كه دارای جنبة فطری است. من كه پیامبر شمایم هم نماز میگذاریم و روزه میگیرم و هم با همسرم رابطة زناشویی دارم. هر كس دین مرا دوست دارد باید سنت مرا عامل باشد. از سنن من یكی ازدواج و داشتن رابطه مشروع با همسر است.(3)
در این حدیث طرف سخن پیامبر اكرم ـ صلّی الله علیه و آله ـ عثمان بن مظعون از یاران و اصحاب خاص میباشد كه پیامبر اكرم مسئله روابط زناشویی را مطرح میكند. بنابراین اصل عمل زناشوئی بعنوان سنت پیامبر و عملی مستحب در چهارچوب خانواده شمرده شده است. ائمه معصومین در مقام آموزش و اصلاح رفتار اصحاب و شیعیان خود راههای صحیح این رابطه را بیان فرموده اند.
آنچه درباره رابطة زن و مرد در شب زفاف و سایر اوقات از معصومین نقل شده است اگر چه ممكن است بعضی از آنها از نظر سند احتیاج به بررسی داشته باشد ولی بسیاری از آنها را اصحاب خاص ائمه نقل كرده اند و یا از معصومین سؤال كرده اند.
________________________________________
پاورقی:
1. مصباح، محمد تقی، اخلاق در قرآن، ج 3، قم، مؤسسة امام خمینی، 1378، ص 71.
2. افروز، غلامعلی، ‌همسران برتر، تهران، انجمن اولیاء و مربیان، 1377، ص 83.
3. حر عاملی،‌محمدبن حسن، وسائل، ج 14، بیروت، داراحیاء التراث، ص 74.
طبقه بندی: حقوق متقابل همسران، آسیب شناسی خانواده،
برچسب ها: غریزة جنسی، نیاز جنسی، سرد مزاجی، آسیب شناسی خانواده، حقوق متقابل زوجین، نقش غریزه جنسی،
[ چهارشنبه 28 دی 1390 ] [ 10:03 ب.ظ ] [ اهل کبریا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک