تبلیغات
اهل کبریا

اهل کبریا
وبلاگ مشاوره خانواده
نویسندگان
نظر سنجی
کدامیک از موضوعات مورد پسند واقع شد؟
حفظ هوشیاری و بیداری (دناپاترسون)
زمانهایی هست كه صرف نظر از جالب بودن موضوعی كه مطالعه می شود, حفظ هوشیاری و سرحالی حین مطالعه بسیار دشوار می شود. فرض كنید مجبورید چند جلد كتاب را برای درس مطالعه كنید. وقت كافی برای انجام آن دارید ولی نمی توانید چشمهای كوچك خود را باز نگه دارید. حال این توصیه را به كار بندید نخست, یك ساعت تنظیم كننده وقت از آن دسته ساعتهای سفید و كوچك كه ثانیه ها را هم جدا می كند تهیه كنید. ساعت را برای فاصله های ده دقیقه ای تنظیم كنید. مطالعه را شروع كنید تا زمانی كه صدای زنگ را بشنوید از پشت میز بلند شوید و به مدت دو دقیقه در اتاق دوری بزنید, می توانید آب میوه ای بنوشید سپس ساعت را باز تنظیم كنید و كل فرایند را تكرار كنید. اگر برخاستن و دور زدن و نوشیدن كفایت نكرده است به برخی فعالیتها مانند خم شدن تا سر زانو و بعد راست شدن, عضلات خود را سفت و شل كردن بپردازید. این كار حركت جریان خون به مغز را حفظ می كند. شما سر آخر متعجب می شوید كه همین دوره های كوتاه مطالعاتی تا چه میزان بر اطلاعات شما می افزاید.

اولویت را به تحصیل و آموزش بدهید (ماری لین شیرر)
به عنوان رئیس دانشكده از این فرصت برخوردار بودم كه با بسیاری از دانشجویان در نیمسال دوم یا اول دانشگاه در حوزه فعالیت خودم صحبت كنم. متاسفانه برخی از دانشجویان از لحاظ تحصیلی مشروط شده بودند و به نمرات كمتر از آنچه نیاز داشتند، دست یافته بودند. دلیلی كه من از اكثر آنها می شنیدم این بود كه "خوب، اولین نیمسال را ضایع كردم و در واقع سخت مطالعه نكردم" این گونه اظهارات مرا وا می دارد دو نكته را به عنوان رهنمود و پند به دانشجویان ارائه دهم:
1-اولویت را همیشه به تحصیلات و آموزش خود بدهید. این اولویت می تواند شامل مطالعه در یك محیط ساكت و خواندن تكالیف بیش از یكبار، دقیق یادداشت برداشتن، ونوشتن مقاله ها لااقل یك هفته قبل از زمان معمول باشد.  
2-خوب بخوابید و خوب غذا بخورید. وقت خود را تا دیر وقت به صحبت با دوستان ضایع نكنید. برای صبحانه حتماً وقت بگذاریدو قبل از كلاس مطالعه كنید. دوستان من این توصیه ها معنایش این است كه شما تنها آخر هفته را می توانید به خوش و بش كردن و گذراندن وقت با دوستان خود اختصاص دهید. نباید در این برنامه تا زمانی كه نمرات اولین نیمسال به دست شما نرسیده تغییری بدهید. بخاطر داشته باشید كه عدم شركت در مهمانی ها تضمین كننده عدم مردودی در امتحانات است. شما زمانی مردود می شوید كه از كلاس ها غیبت كنید و التزامی به تلاش بیشتر در خود ایجاد نكنید.
نكاتی درباره مدیریت زمان (كتی استروسر)
آیا حین امتحانات در به یاد آوردن اطلاعات خود دچار مشكل می شوید؟ آیا میزان مطالبی كه نیاز است یاد بگیرید شما را به استیصال و ناتوانی دچار می كند؟ اطلاعات موجود در حافظه كوتاه مدت پس از چند لحظه زوال می یابند مگر آنكه سعی كنید آن اطلاعات را در حافظه بلند مدت جای دهید. پژوهش ما نشان می دهد اگر طی 24 ساعت دست به مرور مطالب فرا گرفته شده نزنید 80 درصد مطالب فراموش می شود. از طریق مرور اطلاعات در سریع ترین زمان ممكن، شما نه تنها میزان مطالبی را كه حفظ می كنید، افزایش می دهید بلكه همچنین ساعات مورد نیاز قبل از امتحان برای مطالعه را كاهش می دهید. شما می توانید در برنامه درسی خود زمانهایی را به مرور مطالب اختصاص دهید. این كار با گامهای ساده زیر برداشته می شود:
اول، از برنامه ریزی كردن بعد از هر كلاس پرهیز كنید. زمانی را بین كلاس ها به مرور یادداشتهای خود اختصاص دهید. از مخفف نویسی استفاده نكنید. این كار تنها چند دقیقه وقت شما را می گیرد ولی به ذخیره سازی مطالب كمك خواهد كرد.
دوم، دوره های كوتاه مدت، مطالب را مرور كنید. از تلنبار كردن وبعد به یكباره مطالعه كردن تمام مطالب (ماراتون مطالعاتی) پرهیز كنید چون این شیوه مطالعه فرساینده است و موجب می شود دانشجویان از مطالعه مطالب درس هر چه بیشتر طفره بروند. سوم، زمانی را كه در صف اتوبوس، كتابفروشی یا لباسشویی تلف می كنید می توانید به مرور و سازماندهی یادداشتها اختصاص دهید. امر مهم وكلیدی، اداره زمان ( تدبیر وقت) است. فراگیری تنظیم و تدبیر وقت، زمان بیشتری برای مرور مكرر در اختیار شما می گذارد طوریكه زمان كمتری برای با عجله برای امتحان آماده شدن اختصاص می یابد.
مطالعه كردن می تواند فرحبخش باشد (كریس هازارلا)
من دانشجویان بسیار را دیده ام كه مطالعه كردن را تكلیفی شاق و دشوار اگر نه دردزا در نظر می گرفتند. خوشحال می شوم پاره ای رهنمود ها ارائه دهم كه بتواند به شما كمك كند تا به مطالعه كردن به شیوه ای موفقیت آفرین و مولد نزدیك شوید. نخست، زمانهایی را كه می خواهید در یك روز به مطالعه اختصاص دهید، بخش بندی كنید. انتخاب زمان مناسب، اساسی است برخی افراد، صبحها به موثرترین شكل مطالعه می كنند و برخی عصرها را زمان مناسب می یابند. تنظیم زمان مطالعه برمبنای انطباق با ویژگی های شخصی، نكته ای بسیار اساسی و با اهمیت است یعنی چه وقت شما در بهترین وضعیت هستید. اگر مشكل شما یافتن زمان مطالعه است احتمالاً شما عادت به انجام كارهایی دارید كه شما را از مطالعه باز می دارد. دوم، محل مطالعه خود را انتخاب كنید و كاملاً مطالعه كردن در آن محل را رعایت كنید. محل باید نزدیك و ساكت باشد و شخص در آن به هیچ وجه دچار حواسپرتی نشود. آن محل باید تنها با مطالعه كردن تداعی شود. بسیاری از دانشجویان علی رغم نیت خوبی كه دارند ولی مرتكب این خطا می شوند كه محل خواب را به عنوان محل خاص مطالعه خود انتخاب می كنند. متاسفانه این دانشجویان خیلی زود در می یابند كه این محل تنها چیزی را كه نصیب آنها می كند چرت زدن و فرو رفتن در خواب است. سوم، فضایی كه در آن درس می خوانید باید فرحبخش و لذت آفرین باشد. لباس راحتی بپوشید، چای داغی بنوشید، زمان خاصی به مطالعه اختصاص دهید. ترفندی كه به شما كمك می كند تغییر دادن احساساتی است كه نسبت به مطالعه كردن دارید. اگر این طور، عمل كنید زمان مطالعه می توانید زمانی لذت بخش و مولد باشد.
چرا وقتی می توانید به موفقیت نایل شوید، شكست می خورید؟ (فرانك یوگیو)
زمانی كه من دانشجو بودم پژوهشی در زمینه علل شكست تحصیلی دانشجویان انجام دادم. آنچه بدان دست یافتم همان قدر در مورد دانشجویان دوره دانشجویی ام صادق است كه هم اكنون صادق است دانشجویان شكست می خورند چون نمی دانند چگونه مطالعه كنند یا نمی دانند مقصود از مطالعه كردن چیست. بهترین پندی كه من می توانم به شما ارائه دهم تا بتوانید به پیشرفت تحصیلی در خور توجه دست یابید ایجاد مهارتهای مطالعاتی صحیح است. نخست ، محیط مطالعه خوب، میز مناسب، صندلی راحت، نور خوب، دمای مناسب اتاق، و یك جو ساكت فراهم كنید. مقصود این است كه شما باید تمامی چیزهای درونی و بیرونی را كه موجب حواسپرتی می شوند، حذف كنید. دوم، پیش از شروع به كار، مروری بر تكلیف محوله انجام دهید. ببینید انتظار می رود كه با چه مهارتها، واقعیتها و ایده ها در حد تسلط آشنا باشید. زمینه ای كه انتظار می رود به آن مسلط باشید چیست. ابتدا به دشوارترین موضوع و مطلب بپردازید. یعنی زمانی كه ذهن شما، آماده ترین وضع را دارد و به سهولت مسایل را هضم می كند. یك برنامه درسی شكل دهید و آن را در اتاق خود نصب كنید. زمان مطالعه را وقتی در بهترین وضعیت روحی قرار دارید، تنظیم كنید. دانشجویان موفق با این نكته موافقند كه جدول بندی هفتگی بهترین كارآمدی و نتایج را به دست می دهد. و انعطاف پذیری در برنامه ریزی برای ایجاد سازگاریها بر حسب نوع تكلیفی كه انجام می دهید، لازم است. سرانجام، هم اساتید را بررسی كنید و هم موضوع درسی را مطالعه كنید. در واقع، رهنمودهای مطالعاتی خاص را برای درسی كه یاد می گیرید، جویا شوید.


مترجم: عباس بخشی پوررودسری,كارشناس مركز مشاوره دانشگاه تهران
منبع:Academic Suevival Tipsطبقه بندی: تحصیلی،
برچسب ها: ایجاد عادتهای خوب در مطالعه، مطالعه فرحبخش، مشاوره تحصیلی، مدیریت زمان،
[ جمعه 9 دی 1390 ] [ 11:01 ب.ظ ] [ اهل کبریا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک