تبلیغات
اهل کبریا

اهل کبریا
وبلاگ مشاوره خانواده
نویسندگان
نظر سنجی
کدامیک از موضوعات مورد پسند واقع شد؟
تنظیم آهنگ رضایت بخش (جین فرا)
آیا تا به حال به دلیل عملكرد پایین تر از سطح توانایی خود در دوره تحصیلی ناكام شده اید؟ رهنمود حاضر برای كمك به حداكثر رساندن تلاشهای تحصیلی شما ارئه می شود. نمره خوب در درس تقریباً  هیچگاه از خوش شانسی نتیجه نمی شود. نكته اساسی این است كه به یك آهنگ رضایت بخش مطالعه دست بیابید.  آهنگ رضایت بخش شما چیست؟
چون آهنگ فعالیت را شما تعیین می كنید سازگار بودن آن برای شما مشخص است. جدای از زمانی كه به مطالعه روزانه اختصاص می دهید تنظیم آهنگ فعالیت نمرات بالاتر از متوسط را نصیب شما می كند. عقب افتادن از برنامه را به گورستان گذشته بسپارید! برای هر درس, سطح علاقه و نوع درس را رتبه بندی كنید. فهرستی از نیازهای مربوط به هر درس تهیه كنید. نمره ای كه دوست دارید به عنوان هدف, تعیین كنید. یك برنامه درسی تنظیم كنید. برنامه درسی نمرات بهتر را تضمین می كند و در واقع می تواند زمان مطالعه ای را كه هم اكنون صرف می كنید, كاهش دهد. حتماً زمانی را برای مرور درس ها در نظر بگیرید. برنامه درسی شما باید مناسب, و شما هم باید به آن وفادار باشید. افزایش زمان مطالعه توفیق برای شما به ارمغان می آورد. من در كار با دانشجویان به این نكته دست یافته ام.

تغییر دادن عادات (جان فیلد مه یر)
حال شما چطور است؟ من دكتر فیلد مه یر از آكادمیك سوروایول تیپ هستم. اول از همه تقاضا دارم مداد یا قلمی بگیرید و آنچه را كه می گویم یادداشت كنید. آماده اید. لطفاً بنویسید:
گذشته با آینده برابر نیست. یك بار دیگر تاكید می كنم, گذشته با آینده برابر نیست. حال از شما می خواهم آنچه را كه نوشته اید بردارید و جایی آن را نصب كنید, جایی كه هر روز بتوانید آن را ببینید. بسیار خوب, معنی جمله فوق چیست؟ معنایش این است كه عادات غلط مطالعاتی و درسی مانند عدم تكمیل تكالیف, غیبت از كلاسها, حاضر شدن دیر هنگام در كلاسها و غیره الزاماً در آینده تكرار نمی شود. چه كسی وضع را تغییر خواهد داد؟ بله, درست حدس زده اید شما و تنها شما می توانید برای رسیدن به توفیقات بیشتر و زایندگی روز افزون, آینده را تغییر دهید. اجازه ندهید گذشته آینده شما باشد این را همیشه به خاطر داشته باشید. برای یك زندگی بهتر به تغییرات تن دهید.
استفاده از كتابخانه (پَت هیچینگ)
من می خواهم به شما خاطر نشان كنم كه كار مؤثرتر با استفاده از كتابخانه دانشگاه ممكن می شود. منابع موجود در كتابخانه چه به صورت مقالات, یا منابع الكترونیكی, میكروفرمها یا رسانه ها و غیره می تواند به شما جهت دست یافتن به اطلاعات مفید سریعاً كمك كند. شما از طریق استفاده از امكانات كتابخانه در وقت و انرژی صرفه جویی می كنید و به نتایج بهتری می رسید.آموزش انفرادی در زمینه چگونگی استفاده از كتابخانه هر سه شنبه راس ساعت 11 توسط مسئول كتابخانه ارائه می شود به منظور كسب اطلاعات بیشتر می توانید با مركز مشاوره دانشگاه تماس بگیرید. در نتیجه تماس با ما دانشجوی موفقتری می شوید. كتابخانه در واقع بهترین ابزار تحصیلی دانشگاهی است.
مرور بلافاصله یادداشتهای كلاسی (نینامدلون - پیرینو)
پیشنهادی كه من در زمینه مطالعه دارم همان پیشنهادی است كه خود من در آخرین نیمسال دانشگاهی دوره لیسانس رعایت می كردم یعنی به خانه رفتن و سریعاً مرور هر آنچه در كلاسها شنیده یا یاد گرفته اید زیرا در غیر اینصورت 80 درصد از آنچه یاد گرفته اید, فراموش می كنید. همچنین به محض خروج از كلاس, یادداشتهای كلاسی یا فصول مربوطه از كتاب درسی را مرور كنید. وقتی این نوع مرور كردن را انجام می دهید ممكن است تجربه رضایت بخش مرتبط ساختن ایده ها، درك آنها پیوند دادن آنها و متناسب ساختن آنها با ذهنیت خودتان را داشته باشید. گاهی اوقات ممكن است پدیده جالبی را تجربه كنید احساس كنید نوری فضای مغز شما را روشن می كند و این جنبه مفید قضیه است. جنبه دیگر این است كه این كار به خود نظم بخشی و تلاش مدام نیازمند است. بله, مقصود من تدوین یك برنامه درسی برنامه ریزی شده است. این یك تجربه یادگیری پاداش دهنده است و من آن را به شما توصیه می كنم. این توصیه را می توان به نحو معكوس نیز انجام داد و ممكن است حتی آسانتر به نظر برسد: درست قبل از شروع یك كلاس, مطالب مربوط به آن درس را از كتاب درسی بخوانید آنگاه شما یكی از معدود دانشجویانی خواهید بودكه درس آن روز را می فهمید و می توانید به سوالات پاسخ دهید, سوال كنید و در فعالیت كلاسی مشاركت جویید. شما اشراف داشتن به موضوع درس را به معنی حقیقی كلمه احساس می كنید. آماده سازی پیش از كلاس, اثر بازخورد مثبت فوری دارد و شما را قادر می سازد اطلاعات بیشتری را ذخیره سازی كنید. بنابراین برنامه ریزی كنید زمان مطالعه روزانه را مشخص كنید یا چند تا از این فنون را در زمان مطالعه برنامه ریزی شده خود جای دهید.
حفظ هوشیاری و بیداری (دناپاترسون)
زمانهایی هست كه صرف نظر از جالب بودن موضوعی كه مطالعه می شود, حفظ هوشیاری و سرحالی حین مطالعه بسیار دشوار می شود. فرض كنید مجبورید چند جلد كتاب را برای درس مطالعه كنید. وقت كافی برای انجام آن دارید ولی نمی توانید چشمهای كوچك خود را باز نگه دارید. حال این توصیه را به كار بندید نخست, یك ساعت تنظیم كننده وقت از آن دسته ساعتهای سفید و كوچك كه ثانیه ها را هم جدا می كند تهیه كنید. ساعت را برای فاصله های ده دقیقه ای تنظیم كنید. مطالعه را شروع كنید تا زمانی كه صدای زنگ را بشنوید از پشت میز بلند شوید و به مدت دو دقیقه در اتاق دوری بزنید, می توانید آب میوه ای بنوشید سپس ساعت را باز تنظیم كنید و كل فرایند را تكرار كنید. اگر برخاستن و دور زدن و نوشیدن كفایت نكرده است به برخی فعالیتها مانند خم شدن تا سر زانو و بعد راست شدن, عضلات خود را سفت و شل كردن بپردازید. این كار حركت جریان خون به مغز را حفظ می كند. شما سر آخر متعجب می شوید كه همین دوره های كوتاه مطالعاتی تا چه میزان بر اطلاعات شما می افزاید.
طبقه بندی: تحصیلی،
برچسب ها: ایجاد عادتهای خوب در مطالعه، برنامه ریزی تحصیلی،
[ جمعه 9 دی 1390 ] [ 11:08 ب.ظ ] [ اهل کبریا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :

تبادل لینک

خرید بک لینک